https://animalsos.pl

Komunikat dla właścicieli psów

Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców, którzy posiadają psy, aby nie zapominali o swoich czworonogach i skutecznie zabezpieczali furtki i ogrodzenia posesji, tak aby psy nie mogły jej opuszczać bez właściciela. Psy nie mogą biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez nadzoru właściciela. Właściciel psa powinien skutecznie zabezpieczyć swoją posesję przed wydostaniem się zwierzęcia poza jej teren, aby nie stwarzać zagrożenia dla mieszkańców.

W ostatnim okresie na terenie Gminy nasiliło się zjawisko dużej ilości psów, które bez nadzoru wędrują po ulicach, często narażając na niebezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg. W większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nie dopilnowane przez właścicieli.

Informacja także dla zgłaszających błąkające się psy, o uznaniu psa za „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.

Obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga nakłada na właściciela:

  • ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580)

Art. 10a ust. 3 Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

  • ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz.U. z 2023 r. poz.2119)

Art. 77  § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel !

Zachęcamy również do adopcji bezdomnych psów z terenu naszej gminy przebywających w schronisku Psiakowo i Spółka.

STOWARZYSZENIE ANIMAL SOS

Informacja dot. procedury adopcyjnej:

Jeśli chcesz się skontaktować w sprawie adopcji, dzwoń pod numer adopcyjny: 📞 693-691-963 lub 601-303-395 w godzinach 9.00-17.00 (pn-pt).

Jeśli nie możesz się dodzwonić, wyślij SMS na numer 693-691-963 z imieniem zwierzaka, a nasi wolontariusze oddzwonią. 💬✉️

Proces adopcji wymaga jednej wizyty adopcyjnej, która odbędzie się w jednym z dwóch miejsc:

📍 Centrum adopcyjne: Chełmońskiego 31 w Łowiczu,
📍 Schronisko: Piotrowice 24a (gmina Bielawy)

Adopcje są całkowicie bezpłatne, a dorosłe zwierzęta są zaczipowane, zaszczepione, odrobaczone oraz wysterylizowane lub wykastrowane. Czipy rejestrujemy w bazie www.cbdzoe.pl. 💉🌐

sprawdź również

zielone tło z napisem informacja

Odczyt wodomierzy!!!

W dniu 17.03.2024 r. inkasent rozpoczyna odczyt wodomierzy w miejscowościach, gdzie nie są zainstalowane wodomierze …